Choteč

Obec Choteč leží 5 km západně od Lázní Bělohrad. Protíná ji silnice spojující Jičín a Dvůr Králové nad Labem. V současné době zde žijí necelé dvě stovky obyvatel. Téměř šedesát procent domů je trvale obydleno. Zbývající část domů je v držení chalupářů, kteří tu mají rozmanité možnosti využití volného času a odpočinku. Obec je dobrým výchozím bodem k uskutečnění nejrůznějších výletů po blízkém i vzdálenějším okolí. 

První zmínka o obci sahá do roku 1357, kdy byl jejím majitelem Petr z Chotče. Dalším významným vlastníkem byl od roku 1396 Jan Kule z Popovic, který se sám psal Jan Kule z Chotče. Stal se patronem kostela, který byl původně dřevěný a stál na návsi v místě č.p.47. Jeho potomci zde hospodařili téměř dvě století. K nejmocnějším pánům v Chotči patřil Mikuláš Kule z Chotče (1539-1578), který dal postavit v roce 1562 renesanční tvrz a založil nový kostel sv. Mikuláše, v němž je i pochován.
V Chotči se narodil roku 1751 hudební skladatel Jan Křtitel Kuchař, který působil v Praze jako varhaník Strahovského kláštera a jako kapelník orchestru Stavovského divadla.  Dalším významným rodákem byl Václav Buřil (1883), doktor přírodních věd, průkopník lyžařství na Hořicku a účastník odboje za protektorátu. 
 

www.chotec.cz,

e-mail: obec.chotec@tiscali.cz 

Lázeňský mikroregion
Pecka 2, 507 82 Pecka

Dokumenty ke stažení

• Úřední deska
• Archiv úřední desky
> Všechny dokumenty

Kontaktujte nás

lazenskymikroregion@email.cz
(+420) 493 799 170