Choteč

Malebná obec Choteč se nachází 5 km západně od Lázní Bělohrad. Protíná ji silnice spojující Jičín a Dvůr Králové nad Labem. V obci žije trvale přes 200 obyvatel. V posledních letech se obec díky nové bytové výstavbě rozrůstá. Místní rekreační zóny nabízí různé možnosti využití volného času a odpočinku. Kromě návštěvy dětského nebo workoutového hřiště u vodní nádrže, lze strávit čas procházkou okolo potoka ke kostelu. Obec je svou polohou situovaná vhodně k uskutečnění rozmanitých výletů po blízkém i vzdálenějším okolí. Pro pěší i cyklisty nechala obec v roce 2021obnovit polní cesty a osázet alejemi ovocných a listnatých stromů. Vypravit se po nich můžete směrem na Mlázovice, Svatojanský Újezd, Lužany a nebo Hřídelec.

 

První zmínka o obci sahá do roku 1357, kdy byl jejím majitelem Petr z Chotče. Dalším významným vlastníkem byl od roku 1396 Jan Kule z Popovic, který se sám psal Jan Kule z Chotče. Stal se patronem kostela, který byl původně dřevěný a stál na návsi v místě č.p.47. Jeho potomci zde hospodařili téměř dvě století. K nejmocnějším pánům v Chotči patřil Mikuláš Kule z Chotče (1539-1578), který dal postavit v roce 1562 renesanční tvrz a založil nový kostel sv. Mikuláše, v němž je i pochován. Poté bylo hospodářství převedeno do majetku řádu pavlánů z Nové Paky.

V Chotči se narodil roku 1751 hudební skladatel Jan Křtitel Kuchař, který působil v Praze jako varhaník Strahovského kláštera a jako kapelník orchestru Stavovského divadla.   

 

 

www.chotec.cz

tel. 604 559 402

e-mail: obec@chotec.cz 

Lázeňský mikroregion
Pecka 2, 507 82 Pecka

Dokumenty ke stažení

• Úřední deska
• Archiv úřední desky
> Všechny dokumenty

Kontaktujte nás

lazenskymikroregion@email.cz
(+420) 493 799 170