Nová Paka

Nová Paka v Podkrkonoší leží mezi význačnými turistickými oblastmi Českého ráje a Krkonoš, navazuje na Podzvičinsko a dnes tvoří východní bránu Geoparku Český ráj. Nejstarší zmínka o existenci tehdejší Nové Paky (Paka Mladá) pochází z rok 1357. Po dlouhá století byly osudy města spojeny s historií hradu Kumburk mezi jehož majitele patřily tak slavné rody jako Vartemberkové, Krušinové, Berkové, Smiřičtí, ba i Albrecht z Valdštejna. Hrad Kumburk byl zbořen v roce 1658. V roce 1454 udělil městu král Ladislav erb s šikmo položeným výsekem routového věnce. Na život města měl velký vliv paulánský klášter a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na základě místní pověsti o nalezení zázračné sošky Panny Marie ve zlatých dolech v nedaleké Stupné byl podle přání maršálka Rudolfa Tiefenbacha vystavěn klášter a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Klášter byl dostavěn v roce 1701 a kostel poprvé vysvěcen v roce 1724. Z Nové Paky se stalo významné poutní místo, chodilo sem množství poutníků, kteří město povznesli ekonomicky.

Symptoms: With the introduction of high doses, especially in patients with impaired liver function, neurotoxic reactions may occur: dizziness, nausea, vomiting, seizurescanadaonpharm.com, impairment of consciousness due to increased intracranial pressure.

Mocný vliv měla klášterní huť i na architekturu města a výtvarný projev Město se rozrostlo, stalo se centrem národního obrození v Podkrkonoší a koncem 19. Století se nebývalým způsobem rozšířila průmyslová textilní výroba, která navázala na starší tradice. V létech 1890 – 1910 vzrostl počet obyvatel téměř dvojnásobně. Suchardův dům nechal postavit v novorenesančním slohu Antonín Sucharda mladší v létech 1895 – 1896.  Nedaleko Suchardova domu se narodil spolutvůrce výzdoby Národního divadla Josef Tulka a akademický sochař Bohumil Kafka – autor největší jezdecké sochy (Jan Žižka na Vítkově v Praze). Z Nové Paky pochází členové Skupiny 45 - malíř František Gross, fotograf Miroslav Hák, sochař Ladislav Zívr, akademičtí malíři Čílkové, Otakar Zemina a množí další. V zahradě Suchardova domu je ve vitríně vystaven, „zkamenělý strom“ – araukarit, který měří 8,20 m. Přes ulici je další expozice muzea – Klenotnice drahých kamenů a Spiritismu v Podkrkonoší. V podkroví budovy Klenotnice je expozice Spiritismu v Podkrkonoší, kde uvidíte zajímavé medijní kresby. Nová Paka byla totiž centrem spiritismu a Karel Sezemský vydával časopis Posel záhrobní a knihy v nakladatelství Spirit. 

www.munovapaka.cz,

e-mail: podatelna@munovapaka.cz 

Kalendář

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
 
 
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje.