Pecka

Obec Pecka leží v členité krajině západního Podkrkonoší mezi Dvorem Králové a Novou Pakou. Nad ní se tyčí stejnojmenný hrad. V obci žije 1272 obyvatel. Roku 1382 byla osada povýšena na město. K městečku náležely lázně z 16. století zbudované poblíž pramenů s léčivými účinky. Obec Pecka byla 1. září 2003 vyhlášena Městskou památkovou zónou. Dokladem bohaté historie obce je řada kulturních památek. Nejvýznamnější je hrad Pecka (od roku 1992 majetek obce), kostel sv. Bartoloměje barokně přestavěný v polovině 18. století, mariánský sloup na náměstí z roku 1720, raně barokní kašna, budova obecního úřadu, budova Občanské záložny, budova fary. Vedle několika měšťanských domů z poloviny 19. století se dochovala řada roubených chalup.

Hrad Pecka bývá nazýván perlou Podkrkonoší. Nachází se v kopcovité a lesnaté krajině. Překrásný výhled je odtud na hlavní masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou. Hrad byl založen pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století. V průběhu 15. a první poloviny 16. století byl postupně rozšiřován, v 2. polovině 16. století pak kompletně přestavěn na pohodlný renesanční zámek se čtyřmi obytnými paláci kolem obdélníkového nádvoří. Práce byly dokončeny za nejvýznamnějšího pána na Pecce Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Tento slavný renesanční cestovatel, spisovatel, hudebník a politik získal zámek v roce 1604 sňatkem s vdovou po bývalém majiteli a pobýval zde až do své tragické smrti mezi sedmadvaceti českými pány na staroměstském popravišti v červnu 1621. V roce 1830 zámek do základů vyhořel a v dalších desetiletích rychle chátral. Jeho úplnému zániku zabránili obyvatelé Pecky, kteří se poté, co obec v roce 1921 získala zříceniny hradu do svého vlastnictví, zasadili o celkovou rekonstrukci západního harantovského paláce. 
Pecka je vyhledávaným cílem turistických cest a místem rekreačních pobytů. V provozu je Koupaliště a kemp Pecka s možností ubytování, stravování a bohatého sportovního vyžití – tenisové, volejbalové kurty, koupaliště s úpravnou vody, fotbalové hřiště. V zimě je v provozu lyžařský vlek a jsou zde ideální upravené terény pro běžky. 

www.obec-pecka.cz,

e-mail: obec.pecka@centrum.cz 

Kalendář

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
 
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
 
 
 

Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje.