Tipy na výlet

Lázeňský mikroregion nabízí mnoho turistickyzajímavých míst. Navštívit je můžete pěšky, na kole nebo autem. Zájemci si mohou zvolit náročná putování po několika místech nebo jít jenom na krátkou rodinnou procházku za jednou zajímavostí.

Naučná stezka Malý okruh – Lázně

Bělohrad
Lokalita: Lázně Bělohrad
Doprava: Pešky
Naučná stezka začíná u Památníku K. V. Raise v zámeckém parku . Turisté, kteří se chtějí dozvědět o historii města a o zdejším Raisově působení víc, mají možnost si vyslechnout zajímavý výklad paní průvodkyně. Od památníku se vydáte na horní část náměstí k místu, kde stál Raisův rodný domek . Na konci náměstí přejdete most a odbočíte vpravo. Podle říčky Javorky, kde se nachází několik roubených stavení, půjdete k rozcestí turisticky značených cest, které je umístěno naproti lékárně. Dál k pomníku K. V. Raise, který je umístěn v parčíku před Fričovým muzeem. Zde můžete odbočit na hřbitov. U hřbitovní zídky nedaleko hlavního vchodu jsou pochováni Raisovi rodiče. Z Vojtíškovy ulice odbočíte doleva, opět přejdete Javorku a odbočíte vpravo na červenou značku. Po této značce budete pokračovat okolo Nového Dvora k poutnímu kostelíku na Byšičkách. Můžete si projít v nedávné době rekonstruovanou křížovou cestu. Dále po žluté turistické značce do přírodního parku Bažantnice. V parku půjdete nejdříve okolo Annamariánského pramene, který můžete ochutnat. Minete hraběnčino a Černé jezírko. Stále po žluté značce k areálu Anenských slatinných lázní  a Lázeňskou ulicí na bělohradské náměstí. Celkem ujdete 5,5 km.

 

Lázně Bělohrad – Zvičina

Lokalita: Lázně Bělohrad
Doprava: Pešky

Trasa naučné stezky Lázně Bělohrad – Zvičina

Po žlutě značené turistické cestě Lázeňskou ulicí k areálu Anenských slatinných lázní . Po asfaltové silničce podle rybníku Pardoubek do malebné vesničky Brtev. Z návrší nad obcí se otevírá první pohled na bělohradskou kotlinu a Hořický chlum. Stále po žluté značce vystoupáte do obce Vřesník . Na konci obce vás ohromí panorama nevídané krásy . Pod strání se vine podél Bystrého potoka silnička do Kalu. Na kopci přímo naproti nám stojí sloup s položenou knihou. Toto místo se jmenuje Raisova kniha. Trasa pokračuje po stráni, na níž je sjezdovka vedoucí k domkům zvaným „Na Lukách“. Na silničce stále po žluté značce směrem k obci Bezník. Na křižovatce pod obcí můžete odbočit do obce Bezník s typickými podkrkonošskými chalupami a dál polní cestou k již zmiňované Raisově knize . Naučná stezka na křižovatce silnic pod obcí pokračuje vpravo do obce Borek. Zde si prohlédnete malou zvoničku, které dnes chybí zvon. Je tu též neméně zajímavý Raisův pohov . Po krátkém odpočinku je třeba vydat se dál, a to vlevo přes návrší na Podemladí. Na návrší se vám naskytne nejkrásnější pohled na Zvičinu. Pokračujete dál k osamocenému stavení, před kterým se nachází krásná památná lípa. Odtud se nám zdá, že Zvičina je velmi blízko, což není až tak úplně pravda. Ještě musíte po lesní cestě k silnici. Projdete obcí a cíl je dosažen . Odměnou za vynaložené úsilí je pohled do kraje – Krkonoše, Rýchory, Orlické hory a Novopacko. Zvičina byla vždy oblíbeným místem K. V. Raise. Napsal o ni: „Zvičino, Zvičino, ty horo vysoká, myslím si na tebe, co je dní do roka…“. Zde naučná stezka končí a vy máte několik možností, kam se dál vydat. Určitě Vám pomůže turistická mapa. Celkem ujdete 11 km, včetně odbočky na Raisovu knihu o 2 km více.

 

Cyklotrasa Pecka – Miletín

Lokalita: Pecka
Doprava: Na kole

Obtížnost: střední
Značení: silniční
Komunikace: Silnice III.tř, účelová cesta
Povrch: asfalt, zpevněná účelová komunikace
Vhodné pro MTB a trekingová kola
Průběh trasy: 0.00 km – Pecka, (420.00 m.n.m.), 3.00 km – Kal, 8.00 km – Vidoň, 10.00 km – Miletínek, 12.00 km – Miletín.

Lázeňský mikroregion
Pecka 2, 507 82 Pecka

Dokumenty ke stažení

• Úřední deska
• Archiv úřední desky
> Všechny dokumenty

Kontaktujte nás

lazenskymikroregion@email.cz
(+420) 493 799 170